زندگی‌نامه‌ی وزیر صاحب

زندگی‌نامه‌ی پوهندوی مجیب‌الرحمن کریمی

ministerPic

پوهندوی مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات و کادر متخصص، متعهد و کاردان کشور، در سال ۱۳۵۶ در ولایت خوست متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در لیسه‌ی عالی و مرکزی غرغشت خوست به پایان رسانید، سپس وارد فاکولته‌ی زراعت پوهنتون کابل شد و سال ۲۰۰۱ مدرک لیسانس خود را از این فاکولته به دست آورد.

آقای کریمی مدرک ماستری خود را سال ۲۰۱۴ از پوهنتون بین‌المللی AIT کشور تایلند در بخش پلانگذاری منطقوی و انکشاف روستایی به دست آورد.

وزیر احیا و انکشاف دهات قبل از نامزد شدن به مقام وزارت، افتخار ۱۶ سال تجربه‌ی کار مسکلی با ادارات داخلی و خارجی را به منظور خدمت به وطن و هموطنان خود دارد.

از سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۰۷ به حیث آموزگار برنامه‌ی همبستگی ملی و مدیر ارتقای ظرفیت در وزارت احیا و انکشاف دهات کار کرد.

استاد کریمی از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ به عنوان کارمند محلی و مسئول بخش هماهنگی با دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) همکاری داشت.

همچنان آقای کریمی از سال ۲۰۰۳ به حیث استاد و آمر دیپارتمنت اقتصاد زراعتی در پوهنتون شیخ زاید خوست مصروف انتقال اندوخته‌ها، تجربه‌ها و مهارت‌های خود به نسل جوان کشور بود و هنوز هم حقوق کادری‌شان محفوظ است.

مجیب‌الرحمن کریمی در سال ۲۰۱۵ به حیث رییس پوهنتون شیخ زاید برگزیده شد و تا اواخر ماه سنبله‌ی سال ۱۳۹۶ در بخش پیشبرد مسئولیت‌ها و ماموریتش دستاوردها بیشماری را نصیب شد. از‌ آن جمله می‌توان از به دست آوردن مقام برتر در بخش بهتر سازی کیفیت درس و برقراری ارتباط با پوهنتون شیخ زاید امات متحده‌ی عربی و تشویق آن برای کمک با پوهنتون خوست یاد کرد.

آقای کریمی به تاریخ ۳۰ سنبله‌ی سال ۱۳۹۶ با صدور حکمی از سوی جلالت‌مآب اشرف غنی، رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، به حیث سرپرست و نامزد وزیر احیا و انکشاف دهات انتخاب شد و در سیزدهم ماه قوس همان سال از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت.

پوهندوی مجیب‌الرحمن کریمی، در تعدادی از برنامه‌های کوتاه مدت آموزشی و مسلکی مانند استراتژی انکشاف شوراهای اجتماعی و انتقال قانون، چالش‌های ولایات، مدیریت و پلان‌سازی، تحریک اجتماع، اداره و مدیریت مسلکی و مدیریت تدارکات نیز اشتراک داشته است.