مرحله‌ی سوم برنامه‌ی لیتاکای وزارت احیا و انکشاف دهات به کمک مالی کشور جاپان آغاز شد

mrrd-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۱:۹
مرحله‌ی سوم برنامه‌ی لیتاکای وزارت احیا و انکشاف دهات به کمک مالی کشور جاپان آغاز شد

مرحله‌ی سوم برنامه‌ی رشد معیشت در مناطق مرزی افغان- تاجیک (لیتاکا) طی نشستی با حضور پوهندوی مجیب الرحمن کریمی نامزد وزیر و سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات، یوشیاکی تاکاهیشی شارزدافیر و سرپرست سفارت کشور جاپان در کابل، عبدالله الدارداری رییس دفتر (UNDP) در افغانستان و معاون سفیر کشور تاجیکستان در کابل، آغاز شد.

پوهندوی مجیب الرحمن کریمی، نامزد وزیر احیا و انکشاف دهات در آغاز این نشست گفت که فاز سوم لیتاکا برای پنج سال دیزاین شده و هزینه‌ی آن ۹.۴ میلیون دالر می‌باشد که فرصت بسیار مهم برای انکشاف متوازن مناطق مرزی شمال افغانستان است.

به گفته‌ی جناب کریمی فعالیت‌های برنامه لیتاکا باعث ایجاد ۴۷۵۰ شغل دایمی به مردم ۲۲ ولسوالی مرزی در ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز و بلخ شده است.

نامزد وزیر احیا و انکشاف دهات افزود که لیتاکا برنامه‌ی مشترک کشور‌های افغانستان و تاجیکستان است و آنان در تلاش اند تا برنامه‌های مشابه را در مناطق مرزی با کشورهای ازبکستان، ترکمنستان، ایران و پاکستان هم روی دست گیرند.

در ادامه، سفیر کشور جاپان در افغانستان با سپاس گزاری از فعالیت‌های انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات گفت که این برنامه به کمک مالی کشور جاپان و با همکاری تخنیکی یو ان دی پی توانسته است در مناطق مرزی شمال افغانستان فرصت‌های خوب کاری را برای مردم ایجاد کند. آقای یوشیاکی تاکاهیشی افزود که جاپان رابطه‌ی بسیار گسترده با افغانستان دارد و از سال ۲۰۰۱ تا حال ۶.۸ میلیارد دالر را به افغانستان کمک کرده است.

در همین حال عبدالله الدارداری، رییس دفتر یو ان دی پی در افغانستان می‌گوید که این پروژه روی بهبود زندگی اقشار مختلف جامعه موثر بوده و تجارت‌های محلی را رشد می‌دهد.

گفتنی است که پروژه‌ی لیتاکا در ولسوالی‌های سرحدی چهار ولایت شمالی کشور شامل کندز، بدخشان، تخار و بلخ که در مرز با کشور تاجیکستان واقع شده اند، تطبیق می‌شود و مستفید شوندگان دور اول و دوم آن توانسته‌اند ۱۷۰ هزار دالر عاید کنند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۲:۱۴
Background image

تدویر کارگاه آموزشی «استندردهای ملی انرژی» در مرکز ولایت ننگرها

کارگاه آموزشی استندردهای ملی انرژی روز چهار شنبه (۵ قوس) از سوی اداره‌‌ی ملی استندرد به همکاری تخنیکی و مالی برنامه‌ی انرژی پایدار وزارت احیا و انکشاف دهات برای ادارات ذیربط، سکتور. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۲:۱۰
Background image

امضای قرارداد ساخت ۴۰۰ متر کانال آبیاری به ارزش ۱.۵ میلیون افغانی در پنجشیر

قرارداد ساخت ۴۰۰ متر کانال آبیاری به ارزش ۱.۵ میلیون افغانی از سوی دفتر انسجام برنامه‌های ساحوی وزارت احیا و انکشاف دهات در روستای پاوات ولسوالی حصه اول (خنج) ولایت پنجشیر میان رییس. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۲:۴
Background image

تکمیل کار ساخت ۱۵ باب مکتب در ۹ ولایات کشور طی دو هفته‌ی گذشته

کار اعمار ساختمان ۱۵ باب مکتب زیر چتر پروژه‌ی اقرای برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات در ۹ ولایت کشور طی دو هفته‌ی گذشته تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

این. . .

BACK TO NEWS